Page 1 of 1

kemiallisen wc:n "aineet"

Posted: Mon 22.8.2011 14.31
by Erkka
Ostettiin 7 vuotta sitten 4 litran purkki vessakemikaalia, joka oli riittoisaa, ja ennenkaikkea toimi. Jätökset muuttuivat hetkessä hajuttomaksi (tai sen kemikaalin hajuiseksi) siniseksi nesteeksi.
Vessatankki pysyi normaalilla huuhtelulla hohtavan valkoisena.

Tänä kesänä on käytetty yli 3 litraa erilaisia eko-wc-kemikaaleja (biltemasta, prismasta ja vene-huoltsikalta) . Haju on paha, kakka/paperit ei liukene ja tankissa on paksu kerros ruskeaa mömmöä.

Mitäs kemikaalia kuuluu ostaa, vai onko biosidi-määräykset vienee nuokin myrkyt markkinoilta? Ja aina tyhjennetään viemäriin, eikä mereen koskaan.

Re: kemiallisen wc:n "aineet"

Posted: Tue 23.8.2011 22.05
by 306
Erkka wrote: Mitäs kemikaalia kuuluu ostaa, vai onko biosidi-määräykset vienee nuokin myrkyt markkinoilta? Ja aina tyhjennetään viemäriin, eikä mereen koskaan.
Vähän samoja kokemuksia bioaineista vaikka niitä vissiin vois periaatteessa kipata vaikka puuceihin saarissa. Ehkä niissä onkin ideana nopeampi sykli kun koostuvat usein jostain bakteereista ym. jotka sitten jäävät kaiken kuonan jalkoihin? Joku biologisempi varmaan tietää..

Yksi mikä tuli mieleen voisi olla Thetfordin omat aineet (muistaakseni sullakin on porta-potti), ainakin siniväri täsmää. Mulla tuli venettä ostaessa kanssa semmonen sininen kanisteri, jonka kyljessä oli huutomerkein varustettu tarra "Nyt ilman formaldehydiä!" :D Aika myrkkyä siis mutta taidampa minäkin sen loppuun käyttää kun ei haittaa vaikka potti jäis viikoksi pariksi veneeseen tyhjäämättä. Harmi että etiketti on liuennut pois eikä tiedä mitä tavaramerkkiä se oikein on.

Thetfordin mömmöjä taitaa saada joistakin nettikaupoista ja ehkäpä siitä vapaa-ajan karavaanarinettikaupasta joka taitaa olla linkeissäkin.