Page 1 of 1

Lifeline toteutus

Posted: Wed 21.5.2014 19.52
by n0gear
Moi,

Miten olisi järkevin toteuttaa Lifelinen veto h-veneeseen?

Re: Lifeline toteutus

Posted: Wed 21.5.2014 20.58
by 306
n0gear wrote:Miten olisi järkevin toteuttaa Lifelinen veto h-veneeseen?
Itselläni kulkee kireä köysi kulkuluukun alla olevasta lenkistä fokan skuuttien alitse keulan knaapille ja toista puolta takaisin. Tuossa köydessä juoksee molemmin puolin jousihaka, johon paukkuliivien valjaiden d-renkaan voi kiinnittää. Käyttämättömänä lukot roikkuvat kulkuluukun alla.

Ajatus olisi, että köyden kireyden vuoksi valjaat eivät pääsisi tippumaan veneen reunaa kauemmas eli siitä olisi mahdollista könytä kyytiin pelkät jalat kastelemalla. Köyden kireyden vuoksi ja toki muutenin kannella pääsee kulkemaan vain matalana. Spekulaatiota on ilmassa, kestääkö 8mm köysi lukon aiheuttaman sivuttaisen leikkausvoiman täytenä nykäyksenä.

Hihna, esim. ankorlina, olisi narua parempi vaihtoehto, sillä se ei pyöri jalan alla kannella. Siihenkin löytyy vastaavanlainen juokseva lukko tai d-renkaasta tehty patentti, eli ideaa ei tarvitsisi ratkaisevasti muuttaa.