Kaiku wrote:Hei,
venekauppoja tehdessä hieman kummastelin, miksi omistajat pitivät vantteja löysillä ja kun rupesin niitä kiristämään, kieletiin ettei "viitsi venettä kiusata". Kysyin, että miksi, niin selittivät niin epämäärisesti, etten saanut mitään selvää.
Törkeä temppu myyjältä! Tuosta vois vaatia mielestäni kauppahinnasta osaa takaisin korjauksia kattamaan. Kaverilla oli sama korjaus maksanut teetettynä tuhannen euroa vm. 2006, joten sen verran varmaan sais imettyä perustellusti kun vaan on ammattilaisen arvio paperilla.
Ainakin omassa veneessä katto eli ruffi on tietääkseni kauttaaltaan sandwichiä (viime keväänä siirsin katolta piipun toisaalle kannelle, ja molemmissa rei'issä oli sandwichiä). Tuo rakenteen löystyminen tarkoittaa laminoinnin irtoamista eri kerroksista, jolloin sandwich-rakenne alkaa menettää jäykkyyttään. Maston kohta on muita kriittisempi, joten se kannattaa laittaa kuntoon huolella. Toimintaohjeita en osaa tarkemmin kertoa, mutta uudelleen laminoinnista on kyse, ja kun kuvista päätellen katto on jo auki ja homma aluillaan, niin en usko, että tie pystyyn nousee.
Hyvät ja ammattimaiset neuvot ovat kuitenkin paikallaan. Itse kysyisin ammattimiehiltä myös sitä, voisiko kannen jättää ehjäksi ja korjauksen tehdä huolellisemmin alta päin. Tuo edellä mainitun kaverin tingattu korjaushinta oli laskettu ilman viimeistelyä, mikä on toki oma hommansa verrattuna siihen, että vetää korjauksen päälle verhoilun kattoon ja tuumaa homman hoidetuksi. Näin voisi ammattilaishinnankin saada kokonaisedulliseksi eikä tarvitsisi jännätä menikö tein-itse-ja-säästin-remppa tuossa yhteydessä nappiin vai ei. Toki viimeistelykin käy kotikonstein ihan hyvin kun varaa aikaa ja tupakkia.
Syitä moiseen pehmenemiseen on monenmoisia. Kuulemma nimenomaan vanttien löysänä pito ja siitä johtuva maston pumppaaminen mankeloi kerroksia irti toisistaan tehokkaasti. Löysä masto löysässä kelissä on hyvä, vaan kovassa kelissä vatkaava masto on huono juttu. Kertokaa taas kokeneemmat jos olen ymmärtänyt tuon väärin.