Page 1 of 1

Puomipeite

Posted: Tue 14.6.2016 00.41
by -pekkap
Olisiko jollakin mittoja tai jopa kaavoja puomipeitteestä? Sellaiselle purjeelle jossa on ratsastajat ja purje jää purjeuran yläpuolelle. hWikistä löysin fokalle tarkoitetun pussin, mutten isolle.

Re: Puomipeite

Posted: Fri 17.6.2016 20.46
by Lauri
Ei ole kaavoja, mutta olisi toisenlainen tarjous: Tein purjepeitteen juurikin ratsastajilla olevaa purjetta varten. Minulla on siinä kylläkin purjeurassa jatkopala, joten ratsastajat tulee alas asti.

Purjepeitettä voi tulla katsomaan ja ottaa mitat, varsinkin jos lupaa laittaa siitä syntyvän kaavan hWikiin.
Vene on Helsingissä, Lauttasaaressa.

Re: Puomipeite

Posted: Mon 20.6.2016 00.35
by -pekkap
Kiitos tarjouksesta. Asun Oulun seudulla joten ihan "asiasta tehen" en taida lähteä sinne. Jos teen itse peitteen niin ilman muuta työnnän kaavat jakoon.

Re: Puomipeite

Posted: Mon 20.6.2016 10.51
by Lauri
Lisätään nyt vielä, että minulla ei ole koskaan ollutkaan kaavoja tuosta. Yleensä en tee piirustuksia kun rakennan jotakin ihan itse, sutaisen vain oleelliset mitat jonnekin lapulle tms ja teen sen mukaan. Niin tässäkin tapauksessa: Puomipeitettä varten piti laittaa purje puomille ja mitata siitä ympärysmitta säännöllisin välein. Sitten siirsin mitat suoraan kankaalle. Tehdessä kävin pariin kertaan sovittamassa peitettä paikalleen ennen kuin ommeltiin saumat valmiiksi.

Mitattuun ympärysmittaan täytyy tietysti lisätä jotakin, ettei peitteestä tule mikän makkarankuorta muistuttava tekele (yhden aikaisemman veneen mukana saatiinkin sellainen itse tehty peite, joka oli aivan liian pieni: Ei yltänyt puomin ympäri, eikä myöskään ollut riittävän pitkä). Peitteen tärkeimpiä tehtäviä on purjeen suojaaminen UV:lta, mitä purjekankaat kestävät huonosti, ja siltä kannalta on parempi jos kangasta on mielummin hieman enemmän kuin että peite olisi tiukka.