
Sisustus
Moderator: Kristian
Re: Sisustus
Enpäs ole ennen ruskeasta sisälattiasta kullut paitsi pilssien vanerikansissa. Niiden maalaaminen käy perustyylillä, hiotaan ja maalataan.Ahokani wrote:Moi. Kysyisin onko kukaan maalannut tai jollakin muulla tapaa muuttanut vanhan ruskean sisälattian väriä? Haluaisin lattian valkoiseksi. Ideoita otetaan vastaan. Kiitos
Vaan jos lasikuitulattia on ruskea, kuulostaa se semmoiselta että kannattaa ottaa kuva ennen maalaamista. Itselläni on -75 veneessä valkoinen lasikuitulattia. Jos semmoista haluaa maalata, kannattaa varautua melkoiseen hiomiseen ja pohjatyöhön sillä maali kuluu nopeasti pois ja etenkin karhennusten (jos löytyy?) kohdalla maalaaminen on hankalaa mikäli ne haluaa säilyttää.
Parhaaksi maaliksi veikkaisin jotain 2-komponenttimaalia joka on lattioihin tarkoitettu tai soveltuva, sillä tavallinen maali ei taida semmoista kulutusta kauaa kestää. Mitäs tietää muut sanoa?
Jos ymmärsin väärin niin tarkenna toki.
306
Re: Sisustus
Joo ymmärist ihan oikein. Lattia on ilmeisesti muovia tai sitten lasikuitua, en ole ihan varma, mutta on ruskea. Kuvassa näkyy hieman lattiaa. Onko ajatus lattian maalaamisesta ihan toivoton? Kannattaako koko homma unohtaa ja keskittyä olennaiseen? 

- Attachments
-
- Pilssi.jpg (232.48 KiB) Viewed 5126 times
-
- Posts: 300
- Joined: Thu 22.5.2008 17.49
- Location: turku
- Contact:
Re: Sisustus
Jos parempia ehdotuksia ei tule niin laittaisin Light Primeriä (epoksimaali) pohjaan ja Poly Bestiä (uretaanimaali) pintaan. Olen kotona maalannut ulko-oven kynnyksen epoksilla ja hyvin on kestänyt, mutta rumahan se on mattavalkoisena. Pitäisi joskus laittaa urtsut pintaan, mutta kun se haisee niin on jäänyt toistaiseksi tekemättä.
Minulla on muuten yhtä nätin ruskea lattia H veneessä
Maalasin sitloodan viime kesällä pelkällä urtsulla (Tremadur). Karhennukset eivät kadonneet. Se on kestänyt ihan hyvin yhden kesän. Maalaus tosin menee talvella uusiksi kun pinta epäonnistui kiitos kylmän sään ja kiireisen remonttimaken.
Minulla on muuten yhtä nätin ruskea lattia H veneessä

Maalasin sitloodan viime kesällä pelkällä urtsulla (Tremadur). Karhennukset eivät kadonneet. Se on kestänyt ihan hyvin yhden kesän. Maalaus tosin menee talvella uusiksi kun pinta epäonnistui kiitos kylmän sään ja kiireisen remonttimaken.