Kux wrote:
Pari kysmystä:
1) mistä saisi uuden? - kokemuksia firmoista yms?
2) mitä vaihtoehtoja kannattaa harkita?
3) mihin se ala-osa kiinnitetään? Se on minulla kiinni katossa, melko pienen näköisellä ruuvilla, ajattelin vaan että kun seillä on melkoisesti voimia niin pitääkö siinä olla joku tukeva kiinnitys?
Heitetäänpä tämmösiä:
1) Ainakin kuvan malli näyttäisi olevan samanlaisella T-osalla kiinni (ja teipillä varmistus) kun vantitkin. Löytyisköhän vanttipajoilta, teettämällä ainakin?
2) Mikäli oikein ymmärsin, on kyseessä kikkitalja eli se värkki joka sijaitsee puomin etuosassa ja vetää puomia alaspäin:
Tuossa kuvassa taitaa olla tiedustelemasi malli. Itselläni vaijerin korvaa puomissa oleva hela, johon pylpyrän/plokin saa sakkelin avulla kiinni. Voisi olla tukeva vaihtoehto ellei muuta löydy.
3) Itselläni on maston alaosassa (vai oliko se maston ruffin katolla olevassa maston jalkakiskossa, Arteknon masto) reikä, johon plokin saa kiinni sakkelilla.