Page 1 of 2
Sailx (ent. Tacticat) -virtuaalipurjehdus
Posted: Fri 10.10.2008 12.31
by Erkka
Onkos foorumin käyttäjissä aktiivisia virtuaalipurjehtijoita (
http://www.sailx.com/)?
Onko tuolla nykyisin suomen aikavyöhykkeelle sopivaa toimintaa, ja miten nuo eri tapahtumat toimivat?
Voiko sinne perustaa jonkun esim. joka-iltaisen tapahtuman, jossa suomalaisvoimin ajettaisiin vaikkapa tunnin ajan tms. Jos peliseuraa löytyy niin minun päiväohjelmaan sopisivat kyllä pelit päiväsaikaankin:)
Posted: Fri 10.10.2008 17.31
by Petri
Jooh, keskiviikkoisin klo 18.10 voisi olla hyvä aika skabata
Mitennniin WHC loppui jo, nyt on vaan talvikauden vuoro.
Kun nyt taas pitkän tauon jälkeen alkoi pelailemaan tuota, niin alkoi taas kutittamaan siihen malliin, että pitää tehdä jotain.
Joku ranking-sarja voisi olla ihan hauska juttu, koska yksittäisissä kisoissa yksi virhe voi maksaa aika paljon.
Jos kiinnostuneita osallistujia löytyy enemmänkin, voin ottaa järjestelyt harteilleni. Pääpiirteissään vaikka nyt alkuun 12 kisan ranking-sarja kahdella poisjätöllä, 3 starttia/kisapäivä (esim. keskiviikot klo x-y).
Pitää vaan ensin tutkiskella miten helposti tuonne saa järkättyä "omia" kisoja, jonne eivät ulkopuoliset sitten tule sooloilemaan.
Vene olisi mun mielestä joku laser tai teamboatti, helppoja ja aloituskynnys on matala.
Posted: Mon 13.10.2008 22.55
by Petri
Erkka on bongattu treenaamasta SailX:ssä ja taisi yksi FE-gastikin vilahtaa paikalla. Nyt vain ilmoittelemaan kiinnostuksesta, niin eiköhän sitä jonkinlainen ranking-sarja saada kasaan
Kuriositeettina muuten tää 9 tuumainen eee 901 sopii ihan hyvin sailx:n pelaamiseen, mutta merkkitilanteissa tulee kiire kun ruudulle mahtuu vain niin paljon tavaraa...isossa fleetissä kisaaminen on kyllä varsin hauskaa, mutta pitää ehkä harrastaa pelailua enemmän pöytäkoneella.
nm. crash test purjehtija, oon pyörinyt tänään varmaan 15 rundia....
Posted: Tue 14.10.2008 17.52
by wiljo
Joo kiinnostaa. Viime talvena tuota tuli pelattua jonkin verran. Kummasti helpotti vieroitusoireita

Posted: Tue 14.10.2008 20.55
by Petri
Pistetään pyörät pyörimään ja selvyyden vuoksi diktatorisesti toivoisin tämän iltasarja-keskustelun siirtyvän .orgin puolelle.
Eli
http://www.fe83.org/forum/viewtopic.php?p=11537#11537
Idea olisi siis skabata jonkinlainen ranking-sarja läpi siten, että kisoja ajetaan kerran viikossa, kolme lähtöä kisapäivänä. Pistelasku low point scoringilla ja jos vaikka puhutaan 12 startin rankingista, niin poisjättöjä olisi 3 lähtöä (vai pitäisikö olla 4-5 jolloin siis voisi missata yhden osakilpailun ja toisaalta pari huonointa starttiakin laskettaisiin pois).
Kisat ajettaisiin normaalina kahden kierroksen fleettikisana Private Field-huoneissa, pitää vielä hiukan selvitellä miten sinne saa järkättyä normaalin fleettiradan kun nyt niissä tuntuu olevan joku ihme poijuhärdelli.
Käytännössä yksi startti on n. 5-10 minuutin mittainen, eli koko kolmen startin rupeama kestäisi n. 30 minuuttia ja kisat voitaisiin kisata periaatteessa "vakiaikaan" esim. klo 19 alkaen, mutta toki pienillä joustoilla eri pyynnöistä.
Jos kiinnostuneita löytyy itseni lisäksi yli 4 niin tällöin jotain voisi järkätäkin. Ilmoittautumisia otetaan vastaan tähän ketjuun (eli fe83.orgin puolella olevaan ketjuun). Itse siis vähemmän yllättäen nm. Petri SailX:ssä.
Posted: Wed 15.10.2008 08.08
by Vpl
Mukana ollaan. Kai tänään on ensimmäinen regatta? Aloitusaika saisi mun puolesta olla vasta klo 20, koska Suomen jalkapallomaajoukkue pieksee Venäjää klo 18-20.
Posted: Wed 15.10.2008 09.48
by Petri
Pitää nyt katsoa, ensin pitää kerätä kiinnostunut jengi ja sittenkun vielä jotkut kerettiläiset postailevat minne sattuu niin...
Kyselin admineilta noista private fieldeistä ja niissä voi skabata omaa fleettiä ihan helposti, mutta tosiaan siellä on vain hämäyksen vuoksi muutama ylimääräinen poiju. Kisassa kierretään siis normaalisti ylämerkki ja levittäjä kahteen kertaan ja sitten mennään lenssillä maaliin. Yläpuolen "toisesta" maalista ja laidalla olevasta ylimääräisestä poijusta ei tarvitse välittää. Ilmeisesti tämä poijusysteemi on jotenkin kiinteä ja vaatisi jonkin verran työtä, että private fieldeissäkin olisi "normaali" poijuhärdelli, mitä ei mielellään tehtäisi.
Voi olla, että noin ranking-sarjan järkevyyden kannalta kannattaa odottaa ihmisten tutustumista peliin eikä sännätä heti kehiin. Sen sijaan pienen "harjoitteluregatan" voisi kyllä järkätä vaikka tänään, sanotaan sitten vaikka klo 21.00 alkaen jommassa kummassa Private-fieldissä.
Ranking-sarjan venetyyppi/tyypit pitäisi myös pääättää, joko ajaa koko sarja samalla venetyypillä tai vaihdella parin tyypin välillä.
Posted: Wed 15.10.2008 14.53
by Vpl
Tämän illan kahinaan on siis H-seilaajista osallistumassa:
- Erkka
- Vpl
- Wiljo?
- (Heikki), kunhan päättää eka kumman joukoissa seisoo :p
Muita? Osallistuuko Hopeanuoli pingis pongis maasta?
Posted: Wed 15.10.2008 14.55
by Petri
Wiljo kyllä on FE-miehiä, ihan noin yhdistyksenkin jäsenyyden puolesta että hushus irti limaiset lonkerosi meidän jäsenistä

Posted: Wed 15.10.2008 18.13
by wiljo
21.00 aloitus vai?
Posted: Wed 15.10.2008 21.51
by Vpl
Ensimmäinen harjoitusregatta pidetty. Eka kisa skiffeille, toka big boatseilla ja vika laserilla. Järjestelyissä oli vielä toivomisen varaa, kun vikassa lähdössä rangaistuskäännöksiä jaettiin aika satunnaisesti.
Ensi viikolla uudelleen.
Posted: Thu 16.10.2008 05.57
by Hopeanuoli
Hyvin porukkaa jo kasassa pre-skabassa! En sitten viittinyt nousta keskellä yötä osallistumaan täältä pinki ponki maasta. Pitääpä tulla mukaan ensi viikolla.
Posted: Wed 22.10.2008 11.04
by Petri
Muistutuksena tännekin, virallinen keskustelu käydään kuitenkin fe83.orgin puolella
http://www.fe83.org/forum/viewtopic.php?t=1835
Talvi-WHC:n NOR
- Kilpailusarja koostuu neljästä osakilpailusta, joista kukin sisältää 3 lähtöä.
Kaikki kilpailut ajetaan Skiff-veneluokalla SailX:n Private Field-kentillä.
Ilmoittautuminen kilpailusarjaan tehdään ilmestymällä mihin tahansa ranking-osakilpailuun.
Osakilpailujen ajankohta on pääsääntöisesti keskiviikkoisin klo 21.00 jälkeen, ellei merkittävä osa (>33%) osallistujista pyydä siirtoa toiseen ajankohtaan/päivään. Osakilpailu alkaa aina yhdellä harjoituskisalla johon ei ole pakko osallistua, harjoituskilpailun jälkeen ajetaan 3 lähdön regatta joka nimetään teemalla "Talvi-WHC#1/2/3/4"-järjestysnumeron mukaisesti.
Tulokset lasketaan low point-menetelmällä ja kokonaistuloksissa on 4 (neljä) poisjättöä. Ranking-sarja ei pääty ennenkuin neljä osakilpailua on ajettu loppuun. Teknisten syitten takia keskeytynyttä osakilpailua, jossa on purjehdittu vähintään yksi purjehtus, ei uusita eikä jatketa. Jos yli 33% yhteen osakilpailuun osallistuvista purjehtijoista kokee merkittäviä tietoteknisiä ongelmia osakilpailun aikana, siirretään osakilpailua 30 min myöhempään, kuitenkin maksimissaan kahteen kertaan, jonka jälkeen osakilpailu ajetaan läpi normaalisti mukanaolevien kesken.
FE-sidonnaiset purjehtijat purjehtivat kellertävillä veneillä, H-vene-sidonnaiset sinisensävyisillä veneillä ja näitten luokkien ulkopuoliset punaisilla veneillä.
Sääntöjen osalta noudatetaan purjehduksen kilpasääntöjä SailX:n sääntömoottorin tukemana. Protestit käsitellään tällä foorumilla hidastusvideoitten kanssa, jotta tapahtumista saadaan irti maksimaalinen opetussisältö.
Posted: Wed 22.10.2008 21.51
by Vpl
TalviWHC#1 purjehdittu. Ohessa tulokset.

Posted: Wed 29.10.2008 22.53
by Vpl
TalviWHC#2 purjehdittu. Ohessa tulokset.

Posted: Wed 5.11.2008 12.33
by Petri
Muistutellaan myös täällä h-venemiehiä, että kolmas osakilpailu kisataan tänään, taas n. 21 maissa (viime viikolla oli pieniä teknisiä ongelmia SailX:ssä ja startti viivästyi, saas nähdä miten nyt).
Posted: Wed 5.11.2008 21.50
by Vpl
tulossa ollaan. toivottavasti kilpailulautakunta nostaa mariannen salkoon ainakin 21:15 asti.
Posted: Wed 5.11.2008 22.39
by FIN931
Osallistun kisoihin jahka työkiireiltä ehdin perehtyä ohjelmaan. preferoin kyllä virtual skipperiä. osaisiko joku (vpl?) opastaaa mitä pitäisi tehdä, kun Virtual Skipperissä vene kiertää oikealle riippumatta miten sitä ohjailee? Vanhemmissa versoissa kaikki on ok, mutta 4-> ja siitä eteenpäin homma ei vörki. Tietokoneen tehoista homma ei jää kiinni. Oon tehnyt kaiken, mitä pelinohje neuvoo tehtäväksi (ja jotain sen päälle) Jos joku osaa neuvoa, niin ens kesänä on luvassa vähintäänkin neuvoja sääntökysymyksissä ja, kuka tietää, tilaa merkillä merkillä.
Posted: Wed 5.11.2008 22.40
by FIN931
Paitsi että vene kiertää vasemmalle..
Posted: Wed 5.11.2008 23.30
by Vpl
En osaa neuvoa Virtual Skipperin suhteen. Hankin nelosversion vanhaan koneeseen, mutta en saanut sitä oikein toimimaan. Uuden koneen näytönohjaimen ja VSK:n kanssa on myös jotain häikkää. Monimutkaista.
Sailx on takuuvarma toiminnassaan, ei vaadi lisäohjelmien asennusta, toimii suoraan selaimessa ja siksi hyvä.
Tänään oli jälleen hyvät kisat. Fe83-foorumin puolella tulokset ja ranking-tilanne. Veneitä oli viivalla kuin kesällä konsanaan.

Posted: Thu 6.11.2008 12.50
by Petri
Ehdotuksena lasken tulokset uudestaan käyttäen WHC:n laskentaperusteita osanottajamäärän mukaan ts.:
http://www.kilpapurjehtijat.com/whc/kilpailu.html
Tulee kyllä enivei veristä taistelua vpl:n kanssa vikassa osakilpailussa, mun mielestä jo viime viikon osakilpailussa oli nähtävissä että joku yritti jokaisen pre-startin aikan hiillostaa mua

Posted: Sat 8.11.2008 17.54
by FIN931
Kotikoneella on Norton Internet Security- suojaus. Rekisteröinti SailX:n ei onnistu, kone antaa vastauksen "Internet Explorer ei voi avata sivustoa". Kyse on varmaan palomuurin säätämisestä. Miten palomuuria kannattas yrittää säätää?
Posted: Sat 8.11.2008 19.10
by Vpl
Aletaampa haarukoimaan ongelmaa. Varmistukseksi, että yrität avata tätä sivua?
http://www.sailx.com/index.php?option=c ... =registers
Mitä IE:n Internet Options Security-paneeli sanoo?
Posted: Wed 12.11.2008 14.54
by Vpl
Illalla klo 21 jälleen. Kaikki kynnelle kykenevät mukaan.
Posted: Wed 12.11.2008 15.58
by Heikki
Vpl wrote:Illalla klo 21 jälleen. Kaikki kynnelle kykenevät mukaan.
Pahasti näyttää siltä, että tänään ei kykene...

Posted: Thu 13.11.2008 00.54
by Vpl
Ensimmäinen kilpailusarja on saatu päätökseen. Kokonaisuudessaan oli tosi hyvät kilpailut. Sailx on enemmän OD-kilpailua kuin oikea OD-kilpailu ikinä.
Tulokset:

Posted: Mon 17.11.2008 16.21
by vellu
Milloin uudestaan? Pyrin osallistumaan seuraavaan skabaan.
Näitä voisi pitää pitkin talvea säännöllisesti.
Posted: Mon 17.11.2008 21.42
by Petri
Niin, tarkoitus olisi pistää uusi neljän osakilpailun ranking-sarja pystyyn viikon päästä eli 26.11 alkaen (ja loppuen sitten sopivasti 17.12 eli joulutauolle). Jos suurempia vastustuksia ei tule, seuraava ranking-sarja ajettaneen bigboateilla.
Tulevana keskiviikkona kisataan kuitenkin samalla porukalla (tai siis, ketkä paikalle jaksavatkaan tulla) taas harjoitusregatta, jossa ajetaan neljä lähtöä, 2 skiffillä ja 2 bigboatilla. Keskiviikkona klo 21 siis SailX:ssä taas tapahtuu.
Posted: Tue 25.11.2008 13.57
by Petri
Muistutuksena siis kaikille, huomenna taas mennään!
Klo 21 alkaen ensin tuttuun tapaan treenilähtö, jonka jälkeen kolme osakilpailua.
Posted: Thu 27.11.2008 17.46
by vellu
No hitsi, tämän viikkoinen lipsahti sivuun, ensi viikolla varmaan jatkuu taas? Onko field jotenkin suljettu ulkopuolisilta vai onko siellä muitakin?