Ero sivun ”Akkujalusta” versioiden välillä
306 (keskustelu | muokkaukset) p |
306 (keskustelu | muokkaukset) p (→Linkkejä) |
||
(4 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
− | [[Kuva:H-akku3.JPG|right|250px | + | [[Kuva:H-akku3.JPG|right|250px]] |
===Yleistä=== | ===Yleistä=== | ||
− | Veneen sähköjärjestelmän sydän on akku. Painonsa vuoksi akun sijoittaminen pieneen veneeseen ei ole yhdentekevää, sillä liian taakse sijoitettu akku painaa perää veteen perämoottori kanssa ja liian eteen sijoitettu akku vastaavasti häiritsee veneen rullausominaisuuksia aallokossa. | + | Veneen [[Sähköt|sähköjärjestelmän]] sydän on akku. Painonsa vuoksi akun sijoittaminen pieneen veneeseen ei ole yhdentekevää, sillä liian taakse sijoitettu akku painaa perää veteen perämoottori kanssa ja liian eteen sijoitettu akku vastaavasti häiritsee veneen rullausominaisuuksia aallokossa. |
==Akun sijoittelusta== | ==Akun sijoittelusta== | ||
− | [[Kuva:H-akku0.JPG|thumb|right|Mitat kannattaa tarkistaa tekemällä pahvimalli]][[Kuva:H-akku1.JPG|thumb|right|Jalustan huoltoluukun alle jää tilaa kaikuanturille]][[Kuva:H-akku2.JPG|thumb|right|Valmis jalusta]]Sijoitettaessa raskaita esineitä veneeseen tulisi noudattaa kahta fysiikan sääntöä. Ensinnäkin, painavan esineen tulisi olla mahdollisimman lähellä veneen painopistettä. H-veneessä se on kutakuinkin kölin päällä, sillä kölin ja rungon paino on lähes sama. Toisekseen, paino tulisi sijoittaa mahdollisimman alas ja joka tapauksessa vesirajan alapuolelle, jolloin veneen tasapaino pysyy parempana. Raskas esine tulee myös kiinnittää veneeseen mahdollisimman hyvin, ettei se pääse | + | [[Kuva:H-akku0.JPG|thumb|right|Mitat kannattaa tarkistaa tekemällä ensin pahvimalli]][[Kuva:H-akku1.JPG|thumb|right|Jalustan huoltoluukun alle jää tilaa kaikuanturille]][[Kuva:H-akku2.JPG|thumb|right|Valmis jalusta]]Sijoitettaessa raskaita esineitä veneeseen tulisi noudattaa kahta fysiikan sääntöä. Ensinnäkin, painavan esineen tulisi olla mahdollisimman lähellä veneen painopistettä. H-veneessä se on kutakuinkin kölin päällä, sillä kölin ja rungon paino on lähes sama. Toisekseen, paino tulisi sijoittaa mahdollisimman alas ja joka tapauksessa vesirajan alapuolelle, jolloin veneen tasapaino pysyy parempana. Raskas esine tulee myös kiinnittää veneeseen mahdollisimman hyvin, ettei se pääse aallokossa liikkumaan, kaatumaan ja mahdollisesti myös särkymään. Aloitin työn pohtimalla eri tapoja sijoittaa akku keulapiikin lokeroon päätyen poikittaiseen asentoon jossa akku pysyy parhaiten pystyssä veneen kallistuessa. |
Rivi 19: | Rivi 19: | ||
==Lisävarustelu== | ==Lisävarustelu== | ||
− | Lisäominaisuutena jalustassa on runkojohdon liittimet, avattava pohja ja sen alla tilavaraus pohjan läpi mittaavalle kaikuanturille. | + | Lisäominaisuutena jalustassa on runkojohdon liittimet, avattava pohja ja sen alla tilavaraus pohjan läpi mittaavalle [[Kaikuluotain|kaikuanturille]]. |
− | Akkujalustan valmistuttua sain toisenkin akun jolle tein jalustan entisen jatkoksi [http://koti.welho.com/pleppal1/H/lokero.pfd | + | Akkujalustan valmistuttua sain toisenkin akun jolle tein jalustan entisen jatkoksi [http://koti.welho.com/pleppal1/H/lokero.pfd aiempia mittauksia] hyväksi käyttämällä. Rakenteen yksinkertaistamiseksi liitin akun kiinni tiukasti klipsu-remmillä. |
==Linkkejä== | ==Linkkejä== | ||
− | * [ | + | * [https://www.dropbox.com/s/ras05l37ymj6pko/akku.pdf?dl=0 Akkujalusta] |
− | * [ | + | * [https://www.dropbox.com/s/ud197a6z4r75yw2/lokero.pdf?dl=0 Keulapiikin lokeron mittapiirros] |
+ | |||
+ | ==Artikkeleita== | ||
+ | |||
+ | * [[Sähköt]] | ||
+ | * [[Kaikuluotain]] |
Nykyinen versio 8. heinäkuuta 2015 kello 20.01
Sisällysluettelo
Yleistä
Veneen sähköjärjestelmän sydän on akku. Painonsa vuoksi akun sijoittaminen pieneen veneeseen ei ole yhdentekevää, sillä liian taakse sijoitettu akku painaa perää veteen perämoottori kanssa ja liian eteen sijoitettu akku vastaavasti häiritsee veneen rullausominaisuuksia aallokossa.
Akun sijoittelusta
Sijoitettaessa raskaita esineitä veneeseen tulisi noudattaa kahta fysiikan sääntöä. Ensinnäkin, painavan esineen tulisi olla mahdollisimman lähellä veneen painopistettä. H-veneessä se on kutakuinkin kölin päällä, sillä kölin ja rungon paino on lähes sama. Toisekseen, paino tulisi sijoittaa mahdollisimman alas ja joka tapauksessa vesirajan alapuolelle, jolloin veneen tasapaino pysyy parempana. Raskas esine tulee myös kiinnittää veneeseen mahdollisimman hyvin, ettei se pääse aallokossa liikkumaan, kaatumaan ja mahdollisesti myös särkymään. Aloitin työn pohtimalla eri tapoja sijoittaa akku keulapiikin lokeroon päätyen poikittaiseen asentoon jossa akku pysyy parhaiten pystyssä veneen kallistuessa.
Akku keulapiikin lokerossa
Tässä esimerkissä 20x29x20cm akku on sijoitettu veneen keulapiikin patjan alle. Siellä se pyrkii tasapainottamaan moottorin vaikutusta veneen perässä ja sijaitsee vesirajan alapuolella. Sijainti on myös melko lähellä köliä siinä osassa venettä, johon on ainakin matkaa tehdessä tulee harvemmin asiaa. Akku on lokeron peräpuolen seinässä kiinni ja siihen voisi laminoida myös remmit jalustan paikallaan pitämiseksi.
Keulapiikin lokero on haastava pohjan muotonsa vuoksi. Ohessa on kaavio mittauksistani lokeron pohjasta jota voi käyttää varauksella myös muissa H-veneissä omalle akulle sopivaa jalustaa pohtiessa. Suosittelen pahvisen mallin tekemistä oikeiden mittojen tarkistamiseksi.
Jalusta
Itse jalustan tein 12mm vanerista. Jalustan reunat on hiottu mukailemaan pohjan muotoa ja pohjaa vastaan tuleva osa pehmustettu huonekalujen jalkoihin tarkoitetulla huovalla. Oheisen mittapiirroksen vakaus on kutakuinkin 50 astetta mitä suuremmalla kallistuksella jalusta akkuineen kaatuu ellei sitä ole kiinnitetty esim. remmein laipioihin. Keulapiikin lokero on kuitenkin varsin pieni joten akku ei pahimmillaankaan pääse juuri heilumaan minkä vuoksi päätin jättää kiinnitysremmien laminoinnit pois.
Lisävarustelu
Lisäominaisuutena jalustassa on runkojohdon liittimet, avattava pohja ja sen alla tilavaraus pohjan läpi mittaavalle kaikuanturille.
Akkujalustan valmistuttua sain toisenkin akun jolle tein jalustan entisen jatkoksi aiempia mittauksia hyväksi käyttämällä. Rakenteen yksinkertaistamiseksi liitin akun kiinni tiukasti klipsu-remmillä.