Ero sivun ”Sähköt” versioiden välillä
306 (keskustelu | muokkaukset) p |
|||
Rivi 36: | Rivi 36: | ||
* [http://www.h-vene.net/hfoorumi/viewtopic.php?t=407 H-veneeseen Vhf] | * [http://www.h-vene.net/hfoorumi/viewtopic.php?t=407 H-veneeseen Vhf] | ||
+ | |||
+ | * [http://www.h-vene.net/hfoorumi/viewtopic.php?t=553 led poltimoita?] - alkoi keskutelulla kulkuvalojen muokkaamisesta, mutta sisältää myös yleistä johdatusta sähkötekniikkaan. | ||
[[Category:Varustelu]] | [[Category:Varustelu]] |
Versio 4. huhtikuuta 2009 kello 21.18
H-veneissä ei kovin monimutkaisia sähkäjärjestelmiä tarvita. Päiväretkeilyssä tai ratakilpailuissa ei sähköjä tarvita lainkaan. (Luokkasääntö jopa kieltää sähköisten instrumenttien käytön kisoissa.) Retkeillessä sähköä tarvitsevat ainakin seuraavat laitteet:
- Kulkuvalot (purjehtiessa sivuille näyttävät punainen ja vihreä, sekä taaksepäin valkoinen. Koneella ajaessa lisäksi eteenpäin näyttävä valkoinen)
- Sisävalot
- Loki (eli nopeusmittari)
- Radio
- 12v -liitäntä esim. GPS:n tai kännykän käyttöön/latailuun
- Lämmitin
- Jotkut keittimet tarvitsevat sähköä toimiakseen (ainakin Wallaksen Safeflame-valopetrolikeittimet)
Veneessä yhdellä "tavallisella" n.60 Ah auton akulla pärjää jo melko pitkälle, vaikka jotkut veneet onkin varustettu kahdella tai jopa kolmella akulla. Pidemmille reissuille voi mukaan ottaa irtonaisen akkulaturin, jolloin akun lataaminen onnistuu vierasvenelaitureiden sähköistä. Useista perämoottoreista saa myös ulos jonkinlaista sähköä akun lataamiseksi. Tavallinen lyijyakku painaa n. 20kg, joten akun kiinnityksen tulee olla erittäin tukeva. Akkua ei myöskään kannata sijoittaa aivan perään tai keulaan, jotta veneen kulkuasento pysyisi oikeana. Toki säilytystilojen kannalta parhaat paikat akulle löytyvät juuri peräboksista tai keulapunkan alta.
Asiallinen sähköasennus edellyttää jonkinlaisen pääkeskuksen/sähkötaulun asentamista. Tärkeää on myös asentaa helposti käsiteltävään paikkaan riittävän tukeva pääkytkin. Lisäksi etenkin matkalla vierassatamien maasähköä käytettäessä kannattaa hankkia nk. schuco-adapteri, joka toimii sovittimena vedettäessä maadoitettu tavallinen virtajohto laiturin sähköpisteeltä veneeseen. Satamissa Schuco-töpselit ovat usein ainoa vaihtoehto akkujen lataamiseen siinä missä H-veneessä on harvoin niihin tarkoitettua järeämpää maasähkökeskusta.
Keskustelua
Sähköä on käsitelty myös seuraavissa hFoorumin keskusteluissa:
- led poltimoita? - alkoi keskutelulla kulkuvalojen muokkaamisesta, mutta sisältää myös yleistä johdatusta sähkötekniikkaan.