Ero sivun ”Dirkki” versioiden välillä
306 (keskustelu | muokkaukset) p |
306 (keskustelu | muokkaukset) p |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
− | [[Kuva:H-Dirkki2.JPG|right|thumb]] | + | [[Kuva:H-Dirkki2.JPG|right|thumb|Dirkki on kuvassa alavasemmalle suuntautuva köysi]] |
Dirkki eli puominkannatin on maston huipusta puomin päähän tuleva, säädettävä köysi. Sillä vältetään puomin iskeytyminen kanteen purjetta laskiessa, helpotetaan [[Reivaus|pikareivin käyttöä]] ja säädetään purjeeseen pussia keveässä tuulessa. | Dirkki eli puominkannatin on maston huipusta puomin päähän tuleva, säädettävä köysi. Sillä vältetään puomin iskeytyminen kanteen purjetta laskiessa, helpotetaan [[Reivaus|pikareivin käyttöä]] ja säädetään purjeeseen pussia keveässä tuulessa. | ||
Versio 6. tammikuuta 2013 kello 17.20
Dirkki eli puominkannatin on maston huipusta puomin päähän tuleva, säädettävä köysi. Sillä vältetään puomin iskeytyminen kanteen purjetta laskiessa, helpotetaan pikareivin käyttöä ja säädetään purjeeseen pussia keveässä tuulessa.
Asentaminen
H-veneessä dirkin asentaminen on helppoa ja välineet yksinkertaisia. Köydeksi kannattaa valita ohut, esimerkisi edullinen 6mm köysi, jolle pituutta annattaa varata 10 metriä.
Mastoon dirkki kiinnitetään esimerkiksi muovisen koussin avulla. Metallinen koussi tuntuu värisevän tuulessa köyden mukana mikä sirtyy vaimeana ulinana aina sisätiloihin saakka.
Puomille dirkin saa kiinni helposti esimerkiksi ujuttamalla purjeen ratsastaja puomin uraan. Näin vältytään tarpeettomilta uusilta rei'iltä ja dirkin voi poistaa jälkiä jättämättä niin halutessaan.
Dirkkiä pitää pystyä säätämään, sillä se vaikuttaa puomin liikkumiseen. Ääripäätilanteet ovat kevyt tuuli, jolloin dirkillä voi kohottaa puomia pyöristämään purjetta ja kova tuuli, jolloin puomi on vedetty alas purjeen latistamiseksi. Hyvä portaaton säätö onnistuu esimerkiksi kuvan kaltaisella köyteen liitettävällä lukolla. Lukon jälkeen köyteen kannattaa solmia kahdeksikko, ettei köysi pääse karkaamaan lukon läpi.
Käyttö
Satamassa dirkki on yleensä kireällä ja puomin liikkuminen on rajoitettu ison skuuttia sopivasti kiristämällä. Purjeita nostaessa dirkki pitää muistaa löysätä, ettei se vastusta skuutista kiristämistä purjehdittaessa.
Purjehtiessa dirkki on yleensä sopivan löysällä puomin helpon liikuttelun mahdollistamiseksi. Purjeita laskiessa se tulee taas kiristää ja pysäyttää paikalleen ison skuutin avulla.
Keskustelua
Puominkannattimia on sivuttu seuraavissa hFoorumin keskusteluissa: