Rullafokka
Rullafokka on yksi moderneja lisiä joita H-veneen luokkasääntö veneeseen sallii ja samalla yksi monista suunnittelijan kädenojennuksista retkipurjehtijoiden suuntaan.
Isommissa veneissä rullafokat ovat saaneet kyseenalaista mainetta lähinnä purjeen leikkausta halveksuvan reivausominaisuuden vuoksi, jossa purjeen kokoa pienennetään rullaamalla se keulavantin ympärille purjeen muodoista piittaamatta.
H-veneen fokka on suuremmista veneistä poiketen kuitenkin hyvin tasapainoinen useimmissa tuulissa, joten sen koon muuttaminen ei ole välttämätöntä ja niinpä näidenkin kuvien esimerkissä on käytössä rullafokka joka on toisaalta foiliton eli vailla reivausmahdollisuutta mutta toisaalta paljon yksinkertaisempi ja kestävämpi. Näin ollen rullafokkaa käytetään lähinnä purjeen kokoamista helpottamaan, voihan fokan näin keriä siististi talteen kaiteettomalle keulakannelle astumatta.
Rullafokan toiminta
Rullafokka on periaatteessa vaakalataton perusfokka, joka on rullattu etuvantin ympärille erityisellä rullalaitteella vantin ylä- ja alaosan ympärillä. Fokka on siten kiinteästi veneessä, joten fokka varustetaan yleensä viimeiseltä kierrokseltaan UV-suojatulla kankaalla purjeen suojaamiseksi.
Rullafokkaa ohjataan toisaalta fokan skuuteilla, joilla rullapurje vedetään auki ja toisaalta nk.rullausköydellä, jolla purje vedetään takaisin rullalle. Niinpä ero rullattoman veneen kansiheloihin nähden on vain yleensä kantta pitkin ohjattu rullausköysi plokeineen. Rullapurjeessa on myös nostin, jota kuvan tyypissä järjestelyssä käytetään vain purjeen nostamiseen ja laskemiseen milloin se nähdään tarpeelliseksi.