FIN-42
- Vuosimalli: 1971
- Valmistaja: Artekno
- Kotisatama: Suomenoja / Espoo
- Seura: Yhdistyneet purjehtijat
- Kippari: Klas Linderborg
- Kotisivu: http://www.linderborg.fi/seamonkey
Vene hankittiin elokuussa 2003, koska merille teki mieli, ja purjehtimaan piti oppia.
Historia
36-vuotias nuorikko on ymmärtääkseni purjehtinut enimmäkseen Päijänteellä. Hän on tuntenut ainakin nimet Scylla ja Taru, ja purjenumero on ollut L-42 purjeiden iän perusteella jo pitkän aikaa. Väri on vaihtunut vihreästä siniseksi vuonna 2002, jolloin vene sai myös epoksit gelcoatin päälle. Jos tunnet veneen historiaa, laita viestiä vaikkapa osoitteeseen: seamonkey.fin42miukumaukugmail.com
Varustelu & kunnostus
Aikaisempi omistaja oli ystävällisesti epoksoinut pohjan, sekä laittanut sisätilan puuosat kuntoon. Istuinkaukalon penkitkin hän oli päällystänyt tiikillä. Venettä onkin varusteltu lähinnä retkeilyä ajatellen, eikä niinkään painon optimoimiseksi kisoja varten.
Vanha bensaa vuotava ja temppuileva moottori vaihdettiin uuteen 4-hv marineriin kesäksi 2005. Heloitusta uusittiin köysilukkojen osalta, ja kaikki nostimet on vedetty istumalaatikkoon. Uudet purjeet tilattiin elokuussa 2005 meripurjeelta. Spinnu vaati uusimista jossain vaiheessa, siinä on leima vuodelta -85. Vanhojen h-veneiden erikoisuus, eli moottorikaivo takakontissa epoksoitiin umpeen. Sieltä tuli ikävästi vettä sisään isommassa aallokossa.
Keväällä 2007 asennettiin 18W aurinkopaneli, ja lataussäädin, sekä vanha pioneerin autostereo kaiuttimineen.
Lämmitintä veneessä ei ole, eikä todennäköisesti tule. Vällyjen välissä tarkenee kun jättää luukut auki niin että kosteus pääsee poistumaan.